wz


SIBIŘSKÁ KOČKA

Polodlouhosrsté plemeno (skupina II) pocházející ze Sibiře.

V současné době získává sibiřská kočka díky svému atraktivnímu vzhledu a vynikající povaze stále větší oblibu v ČR i v zahraničí.

Jedná se o plemeno zdravé, nepřešlechtěné a nenáročné. Sibiřská kočka vyniká svou milou, klidnou a přátelskou povahou. Je velice učenlivá, dobře snáší další domácí zvířata a má ráda děti.

Sibiřská kočka je poměrně velká, se silnou a mohutnou stavbou těla. Pokud má kočka možnost pohybu venku na zahradě, sami se přesvědčíte, že se jedná o plemeno velice mrštné, pohyblivé a elegantní, u kterého zůstala zachována silná lovecká vášeň.

Polodlouhá srst, která mimo jiné činí tyto kočky tak impozantními, není náročná na údržbu – kočka se nemusí koupat, srst stačí občas vykartáčovat.

U tohoto plemene se mohou vyskytovat všechny barevné variety kromě siamského zbarvení (zbarvení s odznaky, modré oči = Něvská maškaráda).

O našich kočičkách:

Na jaře roku 2004 jsme si pořídili naši nejstarší kočičku - Petronellu - Petrušku. Samozřejmě jsme plemeno i vhodného chovatele dlouho vybírali a myslím, že se "hledání" vyplatilo.
Sibiřské kočky jsou prostě úžasné .... :-). Jednak jsou krásné - přestože vypadají skoro jako obyčejné kočky, jejich polodlouhá srst (zvláště huňatý ocas a límec pod krkem) a mohutný vzrůst z nich dělají skutečně nádherná zvířata s přirozeným půvabem.
Stejně tak jsme měli štěstí i na chovatele (manžele Marešovi - ch. stanice Hairy Huddle), protože Petruška během svých prvních 3 měsíců dostala všechno to, co malé kotě ke svému správnému vývoji potřebuje. Dostali jsme koťátko ve skvělé formě a navíc dobře vychované.
Petrušce se v srpnu roku 2005 narodila první koťátka - 4 kočičky a 1 kocourek (viz odkaz "Koťata"). Nakonec jsme si dvě z nich nechali - kočičku Barunku a kocourka Bertíka.

Petruška
je velká osobnost. Když chce, dokáže být velice milá a přítulná - ale nikdy se nevnucuje (to by bylo pod její úroveň). V kočičí smečce je dominantní - Barunka i Bertík ji musí poslouchat. Petruška poslouchá jen nás a to jen tehdy, když se jí chce :-). Základní pravidla však respektuje, na stůl ani kuchyňskou linku neleze (anebo jen tehdy, když ji nidko nevidí :-)), je samozřejmě absolutně čistotná, neškrábe vybavení bytu (na to má velké škrabadlo), ani nikde nešplhá po záclonách apod. Všechny tyto návyky mají samozřejmě všechny tři naše kočky a snažíme se je vštípit i koťátkům ještě dříve, než odejdou ke svým novým majitelům.

Berenika - Barunka
je takový náš mazánek a peciválek. Ze všech našich tří koček je ona tou nejklidnější. Hru ani mazlení ovšem také nikdy neodmítne. Je absolutně bezproblémová, tichá a velice tolerantní. Je si dobře vědoma své krásy a proto ráda pózuje na těch nejpohodlnějších místech v domě. Dobré jídlo ,relaxace a meditace na klíně, to je prostě její :-).

Bernard - Bertík
je náš "kočko-pes". Naše děti si ho vybraly mezi všemi koťátky z našeho prvního vrhu, protože byl ze všech nejhezčí a navíc odmalička neuvěřitelný mazel. Původně jsme vůbec neplánovali nechat si kromě Barunky i kocourka, ale děti nás přesvědčily... Dneska jsou bezvadná tří-členná klučičí parta. Bertík miluje všechny hry i domácí práce, u kterých musí vždy asistovat nebo na ně alespoň dohlížet :-). Protože je kastrovaný, nemá tendenci se nikde toulat ani prát, má dovoleno občas chodit i na zahradu.

Gabrielle - Gábinka
je mladá, velice hravá a "sportovní" kočička, která miluje pohyb, honičky a různé závody. S kocourkem Žolíkem jsou velicí kamarádi, tvoří nerozlučnou dvojici. Z naší člověčí rodiny si Gábinka vybrala naši nejmladší (roční) dcerku, se kterou si ráda opatrně, něžně hraje a trpělivě snáší její hlazení a mazlení.

Joker - Žolík
je mladý kocourek, kterého jsme si dovezli z Madridu jako našeho budoucího chovného kocoura. Měli jsme skutečně štěstí - Žolík je nádherný kocourek, který na výstavách sklízí velké úspěchy. Snad ještě důležitější je jeho vynikající povaha: je klidný, milý a neuvěřitelně oddaný - vděčný za každé slovo a každé pohlazení. Je absolutně nekonfliktní, s našimi ostatními kočkami vychází výborně. Zdá se, že mu nevadí ani výstavy (které naše ostatní kočky rozhodně v oblibě nemají), je to zkrátka kliďas a hlavně obrovský MAZEL !